Zapraszamy na filmy!

W dniach 22-24 listopada 2013r. w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej, a także na podsumowanie projektu planujemy zorganizowanie Otwartego Pokazu Filmowego „Lepszy świat jest możliwy”. Na naszym festiwalu prezentowane będę filmy poruszające tematy wykorzystywania ludzi w fabrykach i plantacjach Globalnego południa, warunków produkcji żywności, sposobów i kosztów pozyskiwania surowców do budowy naszych sprzętów.

Na słupach ogłoszeniowych pojawią się tego dnia zdjęcia skutki konsumpcyjnego stylu życia w krajach globalnego Południa.

LEPSZY ŚWIAT JEST MOŻLIWY”, 22-24 listopada, MOK Zgierz

piątek

22.11.2013

sobota

23.11.2103

niedziela

24.11.2013

11:00- 12:30

Pokazy dla gimnazjalistów 1 godz. 30 min.

 

 

 

 

12:30-14:00

Pokazy dla gimnazjalistów

1 godz. 20 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

17:00-18:00

Pokazy otwarte – film o warunkach produkcji naszych ubrań 55 min

 

 

16:00-17:00

Pokazy otwarte – film o tym jak w naszej psychice rodzi się żądza posiadania. 52 min.

 

18:00-19:35

Pokazy otwarte – film o wykorzystaniu zwierząt w przemyśle. UWAGA! Okrutne sceny!

95 min.

17:00-18:30

Pokazy otwarte – film o korporacjach produkujących naszą żywność, 94 min.

17:00-18:30

Pokazy otwarte – film o produkcji ubrań w Chinach. 86 min.

19:35-20:05

Pokazy otwarte – film o weganiźmie 30 min.

 

18:30-20:00

Pokazy otwarte – film o tym jak dwoje ludzi może poważnie zaszkodzić wielkiej korporacji. 1godz. 30 min.

18:40-20:00

Pokazy otwarte – film o tym jak instalowany jest kapitalizm w różnych częściach swiata, 78 min.

 

PIĄTEK

11:00

Kiedy mężczyzna reprezentujący koncern Dow Chemical ogłosił na antenie BBC, że jego firma wypłaci odszkodowanie ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej, prowadzący program dziennikarz oniemiał ze zdumienia. Zrobimy to, co powinniśmy byli zrobić już dawno temu – zapewniał przedstawiciel koncernu. Po dwudziestu latach już mało kto liczył na to, że chemiczny gigant ukaże ludzkie oblicze. Euforia trwała jednak bardzo krótko. Firma szybko zdementowała informację, a BBC poprosiło o wyjaśnienia na antenie. Okazało się, że mężczyzna, który składał zaskakujące obietnice, nie ma z koncernem nic wspólnego. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że nikt dziś nie liczy się z ofiarami – wyjaśnił.

12:30

Czy rzeczywiście wiemy, co kryje w sobie nasz telefon? Reżyser tego filmu ujawnia silne i wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa nakręca zbrodniczy biznes, przysparzając dochodów nielegalnym kopalniom surowców mineralnych w Kongo. Ten kraj, który posiada tak olbrzymie i bogate złoża surowców mineralnych, od lat ogarnięty jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie 5 milionów ludzi, a 300 tysięcy kobiet brutalnie zgwałcono.

17:00

Wielu producentów odzieży ma za nic potępienie opinii publicznej i wysokie kary. Wykorzystują do pracy dzieci, stwarzają w swoich fabrykach niebezpieczne dla życia warunki, łamią lokalne i międzynarodowe prawa. Realizatorom filmu udało się dotrzeć do fabryk, w których, w nieludzkich warunkach powstają ubrania trafiające do europejskich sklepów. Jedną z bohaterek odcinka jest 12-letnia Khadija, która pracuje 60 godzin tygodniowo. W miejscowości Dhaka, Hanan opowie o rosnącej liczbie osób ze zdewastowanymi płucami. Są to byli pracownicy fabryki, w której produkowano jeansy. Zakazany w Europie i Turcji proces piaskowania materiału wciąż jest stosowany w Indiach. Kamery odwiedzą szpital, pełen ofiar tej techniki produkcji dżinsowych ubrań. W biurach Inditexu, właścicieli Zary, dziennikarze dotarli do dokumentu, dowodzącego, że wszystkie zakłady produkcyjne w Indiach otrzymały najgorszą kategorię, jeśli chodzi o traktowanie pracowników. Kategoria D nadawana jest zakładom, w których wykorzystuje się dzieci.

18:00 UWAGA BRUTALNE SCENY

Ten wnikliwy obraz sklepów ze zwierzętami domowymi, schronisk dla zwierząt, farm hodowlanych, garbarni skór i rzeźni gdzie zwierzę traktowane jest jedynie jako produkt i zmuszane jest do cierpienia w imię interesów człowieka, skłania widza do zadania sobie fundamentalnych pytań: czym zasłużyły sobie na tak upadlające traktowanie? Co dostają w zamian za swoje cierpienie? I czy zadawanie cierpienia bezbronnym stworzeniom nie świadczy o nas samych? Film, obok którego nie można przejść obojętnie i po obejrzeniu którego, świat ludzki nigdy nie będzie postrzegany jak dotąd.

19:35

Dokument prezentuje weganizm jako odpowiedź na wiele problemów o globalnym zasięgu, która jednocześnie sprzyja wybierającym ją ludziom i jest źródłem ich osobistej satysfakcji. Wegański styl życia widziany z różnych perspektyw: farmera, kucharza, dietetyczki, atletki, matki, pisarza, parlamentarzysty, posiada wspólny mianownik: dobre samopoczucie tych osób, oraz ich wrażliwość na cierpienie i potrzeby innych- bez względu na to, do jakiego należą gatunku. Film dostarcza podpartych faktami odpowiedzi na wiele anty-wegańskich argumentów, nie epatując przy tym scenami okrucieństwa wobec zwierząt, co sprawia, że film jest mniej szokujący, pozwala się skupić na warstwie informacyjno – edukacyjnej.

SOBOTA

17:00

Dzisiejsze metody hodowli oraz produkcji rolnej są odpowiedzią na wielkość konsumpcji i sprzedaży tzw. fast foodów, która obejmuje coraz szerszy zasięg od lat 50. Zysk zaczął liczyć się dużo bardziej od zdrowia konsumentów, pracujących przy taśmach ludzi, a także humanitarnych sposobów zabijania zwierząt. Film bez ogródek ukazuje przekleństwo dzisiejszego świata, w którym konsumpcja jest najważniejsza i nic poza nią nie ma znaczenia.

18:30

Kiedy mężczyzna reprezentujący koncern Dow Chemical ogłosił na antenie BBC, że jego firma wypłaci odszkodowanie ofiarom spowodowanej przez siebie katastrofy ekologicznej, prowadzący program dziennikarz oniemiał ze zdumienia. Zrobimy to, co powinniśmy byli zrobić już dawno temu – zapewniał przedstawiciel koncernu. Po dwudziestu latach już mało kto liczył na to, że chemiczny gigant ukaże ludzkie oblicze. Euforia trwała jednak bardzo krótko. Firma szybko zdementowała informację, a BBC poprosiło o wyjaśnienia na antenie. Okazało się, że mężczyzna, który składał zaskakujące obietnice, nie ma z koncernem nic wspólnego. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć, że nikt dziś nie liczy się z ofiarami – wyjaśnił.

NIEDZIELA

16:00

Żyjemy w czasach hiperkonsumpcji, w kulturze nadmiaru. Komunikaty reklamowe nakłaniają do kolejnych zakupów, a my sami - przekonani, że stan posiadania jest jedynym wyznacznikiem statusu - staramy się zaspokajać coraz wymyślne potrzeby. Jako jednostki i jako społeczeństwa żyjemy w rytmie wyznaczanym przez konsumpcję, poruszając się bardziej pomiędzy sklepowymi półkami niż w kręgu ludzi. Dokument to wnikliwe i prowokujące spojrzenie na kulturę wzmożonej konsumpcji, jej destrukcyjne konsekwencje i zagrożenia, jakie generuje.

17:00

Współczesne Chiny to kraj jaskrawych kontrastów. Ekonomiczne reformy Deng Xiao Penga wykreowały nową generację przedsiębiorców, takich jak pan Lam, właściciel Lifeng Factory w Shaxi. Jego firma produkuje dżinsy, które eksportuje na cały świat (również do Polski). Dwie dekady wcześniej Lam był robotnikiem i jeździł do pracy rowerem. Ale taki sukces to rzadkość.Dziś 130 milionów Chińczyków, zwłaszcza młodych dziewczyn, opuszcza swoje rodzinne wioski szukając szansy na lepsze życie w miastach. Jedną z nich jest 16-letnia Jasmine, której rodzice pracują przy uprawie ryżu, a ona w Lifeng może zarobić 6 centów na godzinę. Mieszka na czwartym piętrze w wąskiej klitce razem z dwunastoma koleżankami z pracy, swoimi rówieśnicami.” Nigdy nie patrzyłam na świat z tak wysoka” – cieszy się. Ale entuzjazm szybko mija. Po paru tygodniach dziewczyna jest tak zmęczona, że nie może jeść i zasypia w pracy.

18:40

Film odsłania kulisy rozwijającego się w szybkim tempie tzw. kapitalizmu katastroficznego. Sojusz światowych rządów i wielkich koncernów, wykorzystując niepokoje społeczne, przemiany ustrojów, a nawet katastrofy naturalne i kataklizmy, steruje przemianami gospodarczymi i społecznymi, wprowadzając radykalne reformy i uzależniając społeczeństwa od międzynarodowych korporacji finansowych. Zamach stanu Pinocheta w Chile, upadek komunizmu w Polsce, rządy Margaret Thatcher, rozpad Związku Radzieckiego, 11 września Wall Street, wojna w Iraku, upadek Lehman Brothers i trwający po nim kryzys finansowy to niektóre tematy poruszane w filmie. Jego twórcy dotarli do wielu dotąd nieujawnionych i wstrząsających materiałów archiwalnych, filmów i zdjęć.