Wysokie koszty niskich cen

Opis projektu

Nasz projekt ma za zadanie wprowadzenie tematyki edukacji globalnej w powiecie zgierskim, gdzie dotychczas była ona zupełnie nieobecna. Chcemy uwrażliwić młodzież gimnazjalną na globalne konsekwencje ich wyborów konsumpcyjnych i przez to skłonić ją do krytycznego spojrzenia na konsumpcyjne trendy tak silne w tym wieku. W trakcie warsztatów dla min. 500 osób ze wszystkich gimnazjów w powiecie, chcemy skupić się na trzech aspektach: konsumpcji ubrań, elektroniki i żywności. By personalizować przekazywaną wiedzę stworzona została aplikacja do czytania kodów produktów zsynchronizowana z wyświetlana mapą pokazującą cykl życia poszczególnych produktów i konsekwencje ich produkcji w różnych częściach świata. Chcemy także by młodzież dzieliła się zdobytą wiedzą z opiekunami i wspólnie wprowadzała zmiany w gospodarstwach domowych – dlatego też, każdy warsztat będzie kończył się stworzeniem Planu działań dla każdego ucznia zawierającego zmiany jakie może poczynić w domu. Stworzona została także gra planszowa dla każdej szkoły, którą uczniowie będą mogli wypożyczać i rozgrywać w domu – gra także będzie uczyć bardziej oszczędnego gospodarowania dostępnymi zasobami. By dotrzeć do szerszego grona zgierzan i zgierzanek, na podsumowanie projektu zorganizujemy Festiwal Filmów i wystawę zdjęć o tematyce edukacji globalnej dla wszystkich zainteresowanych w dniach 22-24 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury.

Materiały do pobrania

Zapraszamy do pobrania materiałów edukacyjnych stworzonych w ramach projektu. Wszystkie z nich publikujemy na licencji Creative Commons "Uznanie autorstwa 3.0 Polska"

- Gra planszowa "Oszczędzając pieniądze oszczędzam świat" - czy wiesz, jaki jest faktyczny koszt rzeczy, które kupujesz? Np. czy wiesz, ile litrów wody kosztuje wyprodukowanie jednej pary jeansów? Albo ile z pieniędzy, którymi za nie płacisz, trafia do osoby, która je uszyła? Czy wiesz, że oszczędzając pieniądze możesz jednocześnie oszczędzić świat - przed nadmiernym zanieczyszczeniem, eksploatacją i wyzyskiem? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś/aś przecząco, to ta gra jest dla Ciebie!

- Scenariusz warsztatów z edukacji globalnej - wzór zrealizowanych w ramach projektu warsztatów, wykonany przez trenerkę i psycholożkę Kingę Karp, może służyć jako inspiracja i podstawa do przeprowadzenia ich we własnej szkole.

- Aplikacja mobilna "Wysokie koszty niskich cen" (Android) - ile zarabiają robotnicy w kraju, w którym wyprodukowano przedmiot który właśnie chcesz kupić? Jak wielka jest w nim skala biedy i wykluczenia? Wreszcie, ile tysięcy kilometrów i dziesiątek tysięcy litrów spalonego paliwa konieczne było, by towar który właśnie kupiłeś dotarł do sklepu? Możesz dowiedzieć się tego dzięki naszej aplikacji - wpisz nazwę kraju produkcji albo zeskanuj kod kreskowy by sprawdzić, w jakim państwie jest zarejestrowany producent. Uwaga - w przypadku problemów z instalacją aplikacji, należy sprawdzić wersję systemu operacyjnego (min. Android 2.3.3) oraz zezwolić na instalację oprogramowania z niepewnych źródeł.

Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana
z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

Zapraszamy na filmy!

W dniach 22-24 listopada 2013r. w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej, a także na podsumowanie projektu planujemy zorganizowanie Otwartego Pokazu Filmowego „Lepszy świat jest możliwy”. Na naszym festiwalu prezentowane będę filmy poruszające tematy wykorzystywania ludzi w fabrykach i plantacjach Globalnego południa, warunków produkcji żywności, sposobów i kosztów pozyskiwania surowców do budowy naszych sprzętów.

Na słupach ogłoszeniowych pojawią się tego dnia zdjęcia skutki konsumpcyjnego stylu życia w krajach globalnego Południa.